Print Page | Contact Us | Sign In | Join
ASHS Committees
Share |

 ASHS Committee Descriptions

 

Annual Conference Technical Program Committee

Dennis Ray, Co-Chair
Carl Sams, Co-Chair
Wm. Vance Baird (2014–2018)
Bill Miller (2014–2018)
William B. Evans (2015–2019)
Jeanine M. Davis (2015–2019)
Justine Vanden Heuvel (2016-2020)
T. Casey Barickman (2016-2020)
Tracie Matsumoto (2017–2021)
Dayton Wilde (2017-2021)
Carl Sams (ASHS President, 2017–2018)*
Michael W. Neff (ASHS Executive Director)*

Awards Committee

Mary H. Meyer (2013–2018), Chair
Michael A. Arnold (2014–2019)
Curt R. Rom (2015–2020)
John Dole (2016-2021)
Carl Sams (2017–2022)

Endowment Fund Committee

Paul Thomas (2012-2020), Chair
Curt R. Rom (2013–2018)
John L. Griffis, Jr. (2013–2018)
Kedong Da (2014–2019)
Ellen Paparozzi (2014–2019)
Ajay Jha (2015–2020)
Wayne Mackay (2015–2020)

Vanessa Gordon (2016-2021)
Paul Read (2016-2021)
John Dole (2016-2021)
Dennis DePaolo (2017-2022)
Chrislyn Particka (2017-2022)
Joan Davenport (ASHS Treasurer)*
Michael W. Neff (ASHS Executive Director)*

Executive Committee

John Dole, ASHS Board Chair (2015–2018)
Carl Sams, ASHS President (2016–2019)
Janet Cole, ASHS President-elect (2017–2020)
Joan Davenport, ASHS Finance Committee Chair (2016–2018)
Michael W. Neff (ASHS Executive Director)*

Fellows Screening Committee

Elizabeth Baldwin (2015–2018), Chair
Robert Paull (2015–2018)
Paul Bosland (2015–2018)
Michele Warmund (2014–2019)
Zong-Ming Cheng (2016-2019)
Gregory Reighard (2016-2019)
Sandra Wilson (2016-2019)
Paul Read (2017-2020)
Bhimu Patil (2017-2020)
Brent Pemberton (2017-2020)
Carl Sams, ASHS President (2017–2018)*


Finance Committee

Joan R. Davenport (2012–2018), Chair
Peter Hirst (2014–2020)
Wayne MacKay (2016-2022)
John Dole, ASHS Board Chair (2015–2018)
Carl Sams, ASHS President (2016–2019)
Janet Cole, ASHS President-Elect (2017–2020)
Michael W. Neff (Executive Director)*

Horticulture Hall of Fame Selection Committee

Mary Peet (2015–2018), Chair
Mary Rogers (2015–2018)
Michael A. Arnold (2015–2018)
Paul Read (2016-2019)
Tom Ranney (2016-2018)
John Clark (2017-2020)
Bill Lamont (2017-2020)
Dewayne Ingram (2017-2020)
Carl Sams, ASHS President (2017–18)*
Mary Lewnes Albrecht (ASHS Archivist/Historian)*
 Membership Committee

Candice Shoemaker (2015–2019), Chair
Teresita Amore (2016-2021), Chair-Elect
Joe Kemble (2016-2019)
Youping Sun (2017-2020)
Sarah Hulick (2017-2020)
Dennis Deyton (2017-2020)
Ellen Paparozzi (2017-2020)
Neil Mattson (2017-2020)
Matt Kleinhenz (2017-2020)
Josh Freeman (2017-2021)
Carl Sams (ASHS President, 2017–2018)*
Michael W. Neff (ASHS Executive Director)*

National Issues Committee

Thomas Björkman (2014–2018), Chair
Dewayne Ingram (2014–2018)
Curt R. Rom (2014–2018)
John Dole (2014–2019)
Carl Sams (2016-2020)
Holly Little (2016-2018)
Desmond Layne (2016–2018)
Jim Flore (2017-2019)
Mercy Olmstead (2017-2019)
Mary Rogers (2017-2019)
Michael W. Neff (ASHS Executive Director)*

Nominations and Elections Committee

Education Division
Xin Zhao (2016–2019)
Kimberly Moore (2016-2019)
Teresita Amore (2017-2020)
Rhoda Burrows (2017-2020)

Extension Division
Kurt Nolte (2016-2019)
Annette Wszelaki (2016-2019)
(2017-2020)
(2017-2020)

Industry Division
Steve Millett (2016-2019)
Peter Cousins (2016-2019)
Tim Spann (2017-2020)
Brian Birrenkott (2017-2020)

International Division
Roland Ebel (2016-2019)
Dilip Panthee (2016-2019)
(2017-2020)
(2017-2020)

Research Division
Robert Jarret (2016-2019), Chair
Lekha Paudel (2016-2019)
(2017-2020)
(2017-2020)



Scholarship Awards Committee

Diane Beckles (2015–2018), Chair
Jacob Domenghini (2015–2018)
Michela Centinari (2016–2019)
Rosanna Freyre (2016–2019)

Gary Bachman (2017–2020)
Juan Carlos Melgar (2017–2020)
Joan Davenport (ASHS Treasurer/Finance Committee Chair)*

Award Committees
Selection Committees for Career Awards

Outstanding Extension Educator Award
Eric Stafne (2015–2018), Chair
Chuck Ingels ((2015–2018)
Connie Landis Fisk (2015–2018)
Clive Kaiser (2016-2019)
Qingren Wang (2016-2019)
Nicole Martini (2016-2019)
E. Vanessa Campoverde (2017-2020)
Roberto Lopez (2017-2020)
Ursula Schuch (2017-2020)

Outstanding Industry Scientist Award
Allen Owings (2015–2018), Chair
Thomas Colquhoun (2015–2018)
Heidi Kratsch (2015–2018)
Steve Millett (2016-2019)
Josh Weaver (2016-2019)
Lisa Alexander (2016-2019)
Terry Berke (2017-2020)
Melanie Yelton (2017-2020)
Steve McArtney (2017-2020)

Outstanding Researcher Award
Yi Li (2015–2018), Chair
Michael J. Havey (2015–2018)
Richard Bell (2015–2018)
Ajay Nair (2016-2019)
Maria Jenderek (2016-2019)
Lekha Paudel (2016-2019)
Robert Trigiano (2017-2020)
Cassondra Newman (2017-2020)
Dilip Panthee (2017-2020)

Outstanding Graduate Educator Award 
Caula Beyl (2015–2018), Chair
Kent Kobayashi (2015–2018)
Margaret Pooler (2015–2018)
Floyd Woods (2016-2019)
Ryan Contreras (2016-2019)
Aliya Momotaz (2016-2019)
Lauren Garner (2017-2020)
Kimberly Shearer (2017-2020)
Carolyn Robinson (2017-2020)

Outstanding International Horticulturist Award
Bruce Schaffer (2015–2018), Chair
Sastry Jayanty (2015–2018)
Suping Zhou (2015–2018)
Peng Jiang (2016-2019)
Amir Khoddamzadeh (2016-2019)
Alyssa Cho (2016-2019)
Davie Kadyampakeni (2017-2020)
Marisa Wall (2017-2020)
Guochen Yang (2017-2020)

Outstanding Undergraduate
Educator Award

Xin Zhao (2015–2018), Chair
Andrew Ristvey (2015–2018)
John Ruter (2015–2018)
Ami Erickson (2016-2019)
Sam Wortman (2016-2019)
Chad Miller (2016-2019)
Alexander Niemiera (2017-2020)
Charles Fontanier (2017-2020)
Andrew Pulte (2017-2020)

Screening Committees for Publication Awards

Cross-Commodity Publication Award
Jeffrey Brecht (2015–2018), Chair
Chengyan Yue (2015–2018)
Stefano Musacchi (2015–2018)
Hye-Ji Kim (2016-2019)
Sastry Jayanty (2016-2019)
Peter Dittmar (2016-2019)
Clydette Alsup-Egbers (2016-2019)
Aliya Momotaz (2017-2020)

Extension Publication Award
Mengmeng Gu (2015–2018), Chair
Lucy Bradley (2015–2018)
David Graper (2015–2018)
Bodie Pennisi (2016-2019)
Ramon Arancibia (2016-2019)
Guodong Liu (2016-2019)
Louise Ferguson (2017-2020)
Tim Coolong (2017-2020)

Ornamentals Publication Award
Yan Chen (2015–2018), Chair
Sven Svenson (2015–2018)
Matthew Taylor (2015–2018)
Margaret Hoffman (2016-2019)
Rosa Raudales (2016-2019)
Brent Pemberton (2016-2019)
Lisa Alexander (2017-2020)
Caula Beyl (2017-2020)

Education Publication Award
Harlene Hatterman-Valenti (2015–2018), Chair
Justin Moss (2015–2018)
Rosa Raudales (2015–2018)
Eric Stafne (2016-2019)
Musa Mohamed (2016-2019)
Tori Jackson (2016-2019)
Cathie Lavis (2017-2020)
Sven Svenson (2017-2020)

Fruit Publication Award
Renae Moran (2015–2018), Chair
Diana Cochran (2015–2018)
Rob Crassweller (2015–2018)
Tripti Vashisth (2016-2019)
Amaya Atucha (2016-2019)
Glenn Wright (2016-2019)
Tracie Matsumoto (2017-2020)
Greg Lang (2017-2020)


Vegetable Publication Award

Nancy Roe (2015–2018), Chair
Changbin Chen (2015–2018)
Dilip Panthee (2016-2019)
Jack Juvik (2016-2019)
Wei Yang (2016-2019)
Harlene Hatterman-valenti (2017-2020)
Chris Gunter (2017-2020)
Guodong Liu (2017-2020)

 2017-2018 Ad Hoc and Special Committees


General Administration

Horticultural Landmarks Selection Committee
Rose Ogutu (2013–2018), Chair
Mary Lu Arpaia (2014-2019)
Stephanie Walker (2015–2020)
Suping Zhou (2016-2021)
Janice Uchida (2017-2020)
Mary Lewnes Albrecht, Archivist/Historian

Certified Professional Horticulturist (CPH)
Chad Miller (2015-2018), Chair
Richelle Stafne (2015-2018)
Robert Mikkelsen (2015-2018)
Kerrie Badertscher (2015-2018)
Leslie Halleck (2016-2019)
Larry Knerr (2016-2019)
David Zlesak (2017-2020)
Dilip Nandwani (2017-2020)

ASHS Certified Horticulturist (CH)
Janet C. Cole, Chair (2015-2020)
Kerrie Badertscher (2015-2020)
Robert Geneve (2014-2020)
Karen Panter (2012-2020)
(2017-2020)
(2017-2020)
(2017-2020)

ASHS Events & Education Planning Committee
Curt Rom (2017-2021), Chair
Sofia D. Carvalho (2017-2019)
Mengzi Zhang (2017-2019)
Brooke Edmunds (2017-2020)
Feng Chen (2017-2020)
Brian Trader (2017-2021)
Kauahi Perez (2017-2021)
Whitney Griffin (2017-2021)
David Butler (2017-2021)
Michael Wisniewski (2017-2021)
Rebecca Grummet (2017-2020)

Media Communications Committee
Kent Kobayashi (2017-2021), Chair
Chris Currey (2017-2021)
Alicain Carlson (2017-2021)
Sam Wortman (2017-2021)
Christine Coker (2017-2021)
Marc van Iersel (2017-2021)
David Kopsell (2017-2021)
Hunter Hammock (2017-2021)
Anne Plotto (2017-2021)
T. Casey Barickman (2017-2021)

Partnership Development & Sponsorship Committee
Jeff Norrie (2017-2021), Chair
Peter Petracek (2017-2021)
Brian Krug (2017-2021)
Larry Knerr (2017-2021)
Mark Uchanski (2017-2019)
Daniel Leskovar (2017-2019)
Steve Sargent (2017-2019)
Terry Burke (2017-2019)
Josh Gerovac (2017-2019)


Plenary (William A. "Tex" Frazier) & Invited Speakers Selection Committee
Kim Hummer (2013-2018), Chair
Susan Miyasaka (2015–2019)
Peter Hirst (2016-2020)
Thomas Ranney (2017-2021)

Education Division

Education Advisory Council
Amy Wright (Education Division Vice President), Chair
Cynthia McKenney (Past Education Division Vice President)
All Working Group Chairs and Chairs-Elect, Education Division

Collegiate Activities Committee (CAC)
Stephanie Burnett (2010–2018), Chair
Kimberly Moore (2017–2021), Chair-Elect
Adam Newby (2014-2018)
Katherine Warpea (2014-2018)
David Kopsell (2016-2020)
Martha Glenn (2017–2021)
Dennis Ray (2017-2021)
Andrew King (2017-2021)
(Undergraduate Chair, 2017–2018)

Graduate Student Activities Committee
Brian Pearson (2014-2018), Chair
Amir Khoddamzadeh (2016-2020)
Chris Currey (2016-2020)
Manjul Dutt (2016-2020)
Alex Rajewski (2016-2020)
(2017-2021)
(2017-2021)

 

Extension Advisory Council

Desmond Layne (Extension Division Vice President), Chair
Susan Barton (Past Extension Division Vice President)
The Council consist of the Chairs and Chairs-elect of each working group within the division, and any interested ASHS Member.

Industry Division Advisory Council

Holly Little (Industry Division Vice President), Chair
Angela Davis (Past Industry Division Vice President)
The Council consist of the Chairs and Chairs-elect of each group within the division, and any interested ASHS Member.

International Advisory Council

Elizabeth Mitcham (International Division Vice President), Chair
Mathieu Ngouajio (Past International Division Vice President),
The Council consist of the Chairs and Chairs-elect of each group within the division, and any interested ASHS Member.

Research Advisory Council

Randy Beaudry (Research Division Vice President), Chair
Dean Kopsell (Past Research Division Vice President)
The Council consist of the Chairs and Chairs-elect of each group within the division, and any interested ASHS Member.

ASHS Editorial Boards

Journal of the American Society for Horticultural Science
Neal E. De Vos, Editor in Chief
John A. Juvik (2014-2017)
Rebecca L. Darnell (2015-2018)
H. Brent Pemberton (2016–2019)
Marisa Wall (2017-2020)

HortScience
M. LeRon Robbins, Editor in Chief
Jianjun Chen (2010–2017)
Penny Perkins-Veazie (2011–2018)
Clinton Shock (2015-2019)
David Bryla (2017–2020)

HortTechnology
Neal E. De Vos, Editor in Chief
Kimberly K. Moore (2015-2017)
Peter M. Hirst (2016-2018)
Susan S. Barton (2017–2019)
Joan Davenport (2017-2019)

 

ASHS Representatives to Other Societies                                                                                       

ISHS Executive Council
Bernadine Strik
George Wilson
Michael Neff

Meyer Medal for Plant Genetic Resources Committee
John Clark

1018 Duke Street
Alexandria, VA 22314
Phone: 703.836.4606
Email: webmaster@ashs.org